Książka dla dzieci od J.K. Rowling

16 października 2020 Eliza 0 Comments

J.K. Rowling to postać już kultowa w środowisku literatury popularnej. Autorka, która zasłynęła serią o nastoletnim czarodzieju – Harrym Potterze – do dzisiaj zbiera profity za historię wykreowaną kilkanaście lat temu. Na jej podstawie zostały wyprodukowane filmy, zrealizowane gry. Krótko mówiąc, współczesny świat popkultury nie mógłby istnieć bez Rowling. Na fali popularności do kina trafiły również Niebezpieczne zwierzęta i jak je znaleźć – do dzisiaj ukazały się dwie części filmowej historii, planowana jest kolejna. A co z powieściami skierowanymi stricte do dzieci? I w tym aspekcie Rowling nie zawodzi. Ikabog to książka, baśń napisana przez autorkę ponad 10 lat temu.

Kolejna magiczna historia?

Co ciekawe, Ikabog był z początku publikowany wyłącznie w formie online. Codziennie, od poniedziałku do piątku, ukazywały się kolejne fragmenty opowieści. Cała akcja trwała od maja do lipca – wszystko to miało miejsce na oficjalnej stronie baśni J.K. Rowling. O czym Ikabog opowiada? To magiczna historia rozgrywająca się w fikcyjnym uniwersum, która w żaden sposób nie wiąże się z poprzednimi tworami autorki. To w pełni niezależna i oryginalna fabuła skierowana do najmłodszych czytelników (szczególnie w przedziale od siedmiu do dziewięciu lat). Niemniej jednak przyjemność czerpać z niej mogą i starsi odbiorcy, Ikabog polecany jest również do wspólnego, rodzinnego czytania.

Kraina Coniemiary

Głównym miejscem akcji w Ikabog jest kraina Coniemiary. To świat dobry, kolorowy i cudowny, do którego jednak – jak to w baśniach bywa – w końcu zakrada się mrok. Alfred Arcydzielny, król tego fikcyjnego świata, wybiera się na Północ w poszukiwaniu legendarnego potwora, tytułowego Ikaboga. Interesujące jest to, jak Rowling tworzy bohaterów. To nietuzinkowe, charyzmatyczne, ale często i paskudne pod względem charakteru postacie. Autorka stawia duże znaczenie na przesłanie fabularne. Pomiędzy kolejnymi przygodami, ucieczkami, wyzwaniami i bitwami, mówi sporo o tym, dokąd prowadzi nadmierna pycha, chciwość i kłamstwa. Jednocześnie głównym motywem jest stwierdzenie, że to, co nieznane nie zawsze okazuje się złe i niegodziwe. Często taki obraz tworzą wyłącznie nasze oczekiwania, założenia i pierwsze wrażenia. J.K. Rowling pisze o tym, że zanim wydamy na temat kogoś jakikolwiek osąd, najpierw należą tę osobę poznać. Ikabog to bez dwóch zdań udana baśń dla najmłodszych. Jest w niej wszystko – fantastyczna kraina, wyraziste postacie, przesłanie i magiczny klimat.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com